A bőrbetegségek egyik leggyakoribb kiváltója a gombás fertőzések. A bőr gombás fertőzése testszerte bárhol kialakulhat a bőrön, s mivel magától nem múlik el, szakorvosi kezelést igényel.
Gombák, mint mikroorganizmusok
A gombák a természetben, és az emberi környezetben egyaránt előfordulnak. A nagyjából 50 ezer gombafaj közül azonban csupán körülbelül 20-25 faj okozhat különféle fertőzéseket emberi szervezetben.
A gombás bőrbetegségek
A bőrünkön természetesen is megtalálható gombák és spórái akkor szaporodnak el és okoznak bőrbetegséget, amikor bizonyos tényezők és a szervezet fogékonysága ezt lehető teszik, például:
– magas hőmérséklet, meleg, nedves környezet a bőrön: fokozott verejtékezés, nem szellőző ruha, rosszul szellőző edzőcipő használatakor, közös zuhanyzót használó sportolók esetében,
– a bőr savköpenyének meggyengülése: túlzott tisztálkodáskor, lúgos vegyhatású szappanok, kozmetikumok használatakor,
– hámsérülés okán,
– a bőr fokozott faggyútermelése (seborrhoeás dermatitis) miatt
– átterjedhet ruházatról, törölközőről, ágyneműről, szőnyegről, ahol a gombaspórák hosszú időn keresztül fertőzőképesek maradhatnak,
– növényekről, háziállatokról is átterjedhet a fertőzés,
– bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, kortikoszteroidok) szedése esetén fogékonyabb a szervezet,
– egyes betegségek (pl. cukorbetegség, trombózis) és hormonális zavarok (fogamzásgátló tartós szedése, terhesség, mellékvesekéreg betegségek),
A gombás fertőzések általában jól reagálnak a kezelésre, s csupán a bőr felső rétegében okoznak elváltozást. Azonban bizonyos körülmények esetén (immunhiányos állapot, legyengült szervezet) a mélyebb szövetekbe is behatolhatnak. Az állapot súlyosodását segítik bizonyos tényezők (például elhízás, antibiotikumok tartós szedése, cukorbetegség).
Jellemző tünetek
- hajlatokban, arcon, vagy hajas fejbőrön megjelenő bőrpír, hólyagok, hámlás, váladékozás, viszketés.
- tenyéren, kézháton a hámlást apró berepedések súlyosbíthatják
- nyak, végtagok és a törzs gombás fertőzései jellemzően éles szélű, a széli részek felé terjedő vörös, viszkető foltok hámló széllel, ún kokárdarajzolattal
- hajhullás, szakállszőrhullás
- elgennyesedő szőrtüszők
- kopaszodás
Diagnózis felállítása
Az esetek többségében a bőrgyógyász a tünetek alapján felállítja a diagnózist és ellátja a beteget a szükséges gyógyszerrel, kenőccsel. Makacs, vagy nagy kiterjedésű fertőzés esetén alaposabb kivizsgálás is indokolt lehet, kizárandó egyéb betegségeket (immunhiánnyal járó betegségek, cukorbetegség), melyek módosítják a terápiás kezelést.
Amennyiben mintavételre kerül sor a fertőzést okozó gombafaj meghatározásához, a hámló bőrfelszínből nyert anyagot általában kétféle módon vizsgálják. Egyrészt megfestés után mikroszkóp alatt vizsgálják, illetve pontosabb diagnózis érdekében a tenyésztéses módszer preferált. A bőr-, haj- vagy körömkaparékot táptalajon hagyják napokon át, majd a kinőtt gombatelepekből azonosítható a kórokozó. A szakember a beazonosítást követően célzott terápiát alkalmaz.
A bőrgombásodás kezelése
A szakorvos többféle kezelést javasolhat: a hagyományos, helyi ecsetelést, krémezést kombinálhatja modern, szájon át szedhető gyógyszerekkel, pl. antibiotikummal. Bizonyos esetekben a gyógyszerek szedésekor ajánlatos egyes laboratóriumi értékeket ellenőrizni (pl. májfunkció, vérkép). Amennyiben a tünetek a felírt kezelésre nem múlnak el, vagy újra megjelennek, felmerül annak gyanúja, hogy a fertőzést házi állatunktól kaptuk, ezért azt is szükséges kezeltetni.
Gombás bőrbetegségek megelőzése
A bőrgombásodás elkerülése érdekében érdemes az alábbiakra odafigyelni:
1. Fürdés, tusolás után mindig töröljük szárazra a testünket, a hajlatokat. Erre főként túlsúly esetén javasolt figyelni.
2. Ne használjunk közös fésűt, törölközőt, papucsot, vendégségbe vigyünk váltócipőt.
3. Háziállattal való érintkezés során ne érintsük kezünket arcunkhoz, utána mossunk kezet.