Mitől lehet száraz a bőr? Az arc bőrének típusa egyénenként eltérő lehet. Van, akinek a zsíros bőrével gyűlik meg a gondja, míg másoknak a száraz bőr jelent problémát. Ebben a cikkben az utóbbival kapcsolatosan foglalkozunk.
Sokan teszik fel a kérdést, „Mitől száraz a bőröm?” Összefoglaltuk a leglényegesebb tudnivalókat.
A bőr szerepe
A bőrre úgy tekintenek, mint testünk legnagyobb szervére, ezért ugyanúgy óvni és ápolni kell, mint egyéb szerveinket. A bőrnek kétoldalú szerepe van. Egyfelől védi szervezetünket a külső hatásoktól, érzékeli a környezet ingereit, másfelől kifelé „vetít” is, tükrözi szervezetünk állapotát.
A bőr felépítése
A bőrt alkotó három fő réteg: hám, irha és bőralja.
- A hám (epidermisz) a legfelső vízálló réteg, mely a behatásoktól és a kórokozóktól védi szervezetünket. Ezen túl, szabályozza testünk vízveszteségét, miután a bőr legfelső rétegében helyezkednek el a verejték- és faggyúmirigyek nyílásai.
- Az irha (dermisz) a középső rész. Ez a kollagén- és elasztinrostokból felépülő réteg biztosítja a bőr rugalmasságát és ellenálló képességét. Az itt található idegvégződések közvetítik az agynak a külső hatásokat. Az irhában találhatóak a szőrtüszők és a faggyúmirigyek is, melyek a faggyú termeléséért felelnek.
- A bőr legalsó része a bőralja (hipodermisz), mely zsírsejtekből áll. Ezeknek a test hőszabályozásában és energiatartalék képzésében van szerepük.
Mitől szárad ki a bőröm?
Kizárólag az egészséges bőr tudja ellátni a védelmi funkcióját. Az egészséges, hidratált bőrért a lipidek a felelősek. Amikor a lipidréteg károsodik, a bőr nagyobb vízvesztesége várható, ami bőrszárazsághoz vezet. A tünetek könnyen észlelhetőek:
- a bőr könnyen kipirosodik, irritálódik, allergizálódik
- gyulladás, ekcéma jelentkezik
- bakteriális, gombás fertőzések ütik fel a fejüket a berepedezett bőrben.
A bőrszárazság bármely korban jelentkezhet, nemtől függetlenül. Ha elhúzódóan viszket a bőrünk, berepedezik, hámlás és érdesség tapasztalható, forduljon szakemberhez, hogy a kellemetlen panaszok mielőbb megszűnjenek, az alapproblémát orvosolják.
Mi okozhat bőrszárazságot?
A bőrszárazság hátterében számos ok húzódhat meg: a genetika csakúgy meghatározó, mint a környezeti hatások. Sok esetben banális okra vezethető vissza (például a téli hideg, vagy a fűtött lakás száraz levegője, kevés folyadékbevitel), de sajnos súlyosabb okai is lehetnek.
Száraz bőr – betegségek jele?
- Csecsemőkori veleszületett bőrkárosodás
– Ichthyosis (halbőrbetegség) esetén a bőr lemezesen hámlik
– Atopiás dermatitis esetén finom hámlás észlelhető
2. Felnőttkorban kialakuló bőrszárazság
– Pajzsmirigy-alulműködés esetén egyéb tünetek mellett tapasztalható bőrszárazság
– Cukorbetegeknél bőrszárazság, nehezen gyógyuló sebek észlelhetőek
– Bizonyos daganatos betegségek (pl. leukémia, limfóma) során tapasztalható viszkető, száraz bőr.
– Speciális bőrgyógyászati szakellátást igényelnek: pikkelysömör, az ekcéma, a gombás bőrfertőzés, az úgynevezett rózsahámlás (pityriasis rosea)
– Egyes gyógyszerek is okozhatják a problémát (pattanásokra való szerek, allergiára, vérnyomáscsökkentésre alkalmazott szerek)
– Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiánya, például B-vitaminok, vas.
Teendő bőrszárazság esetén
- megfelelő hidratálás, szárító szappanok, tusfürdők elhagyása
- száraz levegőjű lakás esetén a levegő párásítása (párologtatók, párásító készülékek alkalmazása) javasolt.
- megfelelő védelem szeles időben és a nap sugaraitól
- nem szűnő probléma esetén szakember felkeresése a betegségek szövődményeinek elkerülése érdekében.
Nem elégedett arcbőrével? Szeretne látványosabb, de sebészeti beavatkozás nélküli bőrmegújító kezelésekkel tenni érte? Kérjen személyre szabott tájékoztatást kollégáinktól, forduljon hozzánk bizalommal.