A szépség fogalma igen szubjektív és kultúránként, koronként változó. Azt, hogy ki mit tart szépnek, rengeteg tényező befolyásolja, nincs egyértelműen univerzális kritériuma.
Mitől szép a szép?
Tetszeni, szépnek lenni mindig is foglalkoztatta az embereket. Már az ősi termékenységszobrok, később az ókorból fennmaradt falfestmények, mozaikok és szobrok alapján következtethetünk arra, mit tartottak akkortájt szépnek. Azóta pedig milliószor változott a szépségről alkotott kép, annak függvényében, milyen társadalmi és kultúrális hatások, szempontok alá rendeltetett a felfogás.
Ahogy a vallásnak, úgy a női léthez fűződő sztereotípiáknak is meghatározó szerepük volt. A szépség fogalmát, a női ideált az határozta meg, hogy mit vártak el a nőktől az adott korban. Volt, mikor a külső jegyek jelentéktelenné váltak az erényesség, a szűziesség, a visszafogottság jegyében, s volt, mikor a női indivídum mindenben áttörte gátjait, s ennek megjelenítésén volt a hangsúly.
A művészeti irányzatok is hatással voltak az ideális nőtípusra. Míg a barokk korszak a telt idomokat favorizálta, addig a rokokó nőideálja karcsú volt, s ez azóta is folyton változó képet mutat. A történelem folyamán tehát nem volt olyan, ami mindig szépnek számított, leginkább valamilyen eszmeiség mentén változott a „szép” felfogása, reprezentációja.
A szépség egyenlő jóság?
Legtöbben azt gondolják, hogy életünk során tanuljuk meg, hogy mi a szép, annak alapján, amire azt mondják, hogy szép, s ez igen sokszínű lehet. Darwin szerint azonban a szépség megítélése hasonló minden kultúrában, alapjában véve az emberek előnyben részesítik nők esetében például a nagy szemeket, a telt ajkakat, a szimmetrikus vonásokat, még ha a társadalmi elvárások ezt el is nyomják sok esetben (pl. kóros soványság idealizálása). Férfiak esetében ugyanígy a nagy állkapcsot és szemöldökcsontot tartják szépnek, férfiasnak. Ezek a fizikai jegyek a magasabb, ezért szaporodási szempontból kedvező hormonszinthez kapcsolhatóak, ami a vitalitást, a szaporodási készséget sugallja. Ezeknek a sugallatoknak köszönhetően hajlamosak vagyunk egyéb jó tulajdonságot is társítani a kedvező jegyekhez.
Sokszor hallhatjuk, hogy „Isten bőkezűen bánt vele”, „természetadta szépség”, stb., s ilyenkor általában az illető megítélése is kedvező. Nehezen tételezik fel a rossz akaratot, gyarlóságot egy csinos arcú személy esetén, míg előfordul nem egyszer, hogy előnytelenebb vonások láttán így kiált fel valaki: „hú, ránézésre 10 év fegyház”. Miért is van ez? Ezt hívják „holdudvarhatásnak”, mely során az egyén bizonyos tulajdonsága hatással van az egyéb, többnyire feltételezett tulajdonságaira is.
Visage Dentallal a megújulásért
Mi azzal értünk egyet, hogy a „szépség” főleg belülről fakad, a kisugárzásunkat magunk tudjuk erősíteni. A magabiztos fellépéshez azonban nem árt az előnyös, ápolt külső. Ebben már mi is tudunk segíteni. A Visage Dental esztétikai kezelései lehetővé teszik, hogy kihozzuk magunkból a legtöbbet, s az arc kontúrjain fiatalítsunk, feszesebbé tegyük a megfáradt vonásokat. Fogászati problémáin túl forduljon hozzánk bizalommal, ha szeretné visszanyerni arca harmóniáját, fiatalos kisugárzását.