A rossz lehelet, vagyis a halitózis jelensége számtalan okra vezethető vissza.
Mi a halitózis?
A halitózis rossz leheletet jelent. Az erős szájszagot a levegő kifújásakor vagy beszélgetés során érezzük magunkon, vagy partnerünkön. De vajon hogyan alakul ki ez az igen kellemetlen tünet?
1. A halitózis eseteinek 70% -a orális eredetű. Ennek okai lehetnek:
A szájhigiénia hiánya
A szúrós szagú leheletért többnyire a szájban elszaporodó baktériumok a felelősek. Ha a fogakat és a nyelvet nem megfelelően tisztítják, az élelmiszer maradványok bomlásnak indulnak. Ez a bomlási folyamat kedvez a baktériumok szaporodásának, a zavaró szagok képződésének. A megoldás igen egyszerű! Naponta legalább kétszer (ideális esetben napi háromszor) alaposan meg kell tisztítani a fogakat és a nyelvet. Fogköztisztító segítségével el kell távolítani az esetleg beszorult maradékokat a fogközökből. Főként az esti fogmosás érdemel kiemelt figyelmet. Az egész éjszakán át szájban maradó baktériumok komoly elváltozásokat tudnak okozni. Jó szájhigiénével megakadályozható, hogy a fogzománc meggyengüljön, szuvasodásnak induljanak fogaink.
Nyelvet borító lepedék
A szagok kialakulásáért felelős lehet a nyelven lévő lepedék is. Az egészséges nyelvnek világos rózsaszínűnek kell lennie. A halitózisban szenvedő emberek nem feltétlenül veszik észre a problémát. Figyelmeztető jel, ha a nyelven vékony fehéres, sárgás filmréteg képződik. A lepedék és a szájszag kialakulhat belső szervi elváltozások okán, vagy a nyálmirigyek csökkent működésének köszönhetően. A halitózis oka lehet az elégtelen folyadék fogyasztása, vagy akár bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Forduljon szalemberhez, a célzott kezelés csak az ok feltárása után valósulhat meg.
Ínygyulladás, parodontitisz
Rossz lehelet adódhat az ínygyulladásból, parodontitisből is. A probléma forrása lehet egy elhanyagolt fogkövesség, vagy tünetet nem adó fogközi szuvasodás. A fogkő, a gyulladt, vérző íny, a szuvasodások mielőbbi kezelést igényelnek. Szakszerű ellátással megakadályozhatjuk a fog elvesztését.
2. A halitózisos esetek 30% -a általános eredetű. Egyszerűen fogalmazva, a szájszag kialakulhat más okból, még jó szájhigiéné mellett is. Ennek okai lehetnek:
Ételek, italok
Az elfogyasztott étel hatással van a leheletünkre. A fokhagyma, a hagyma, a finom sajtok, a szardella, egyes fűszerek emésztés után “szagos alkotóelemekké” alakulnak. Ezek szaganyaga tartósan érezhető egy ideig.
Alkohol, kávé, dohány
A túlzott alkohol vagy kávé fogyasztás nem csak patológiákat okozhat (például gyomorfekélyt), de komoly szájszagot is hagynak maguk után.
Gyógyszer mellékhatás
Bizonyos gyógyszerek (például néhány antidepresszáns) szedésekor is tapasztalható a lehelet megváltozása.
Hormonális változások
A várandósok és az idősebb korúak érintettek főként. A megváltozott hormonális folyamatok kedveznek a fogplakk túltermelődésének, mely elősegítheti a kellemetlen panaszokat.
Nem kielégítő táplálkozás
Az étkezés kihagyása, vagy az elégtelen folyadékfogyasztás szintén lehetséges oka a kellemetlen szájszag nak. Kiemelt jelentősége van a rossz leheletnek a gyermekek kiszáradása esetén. Ilyen esetben a szájszag segít a komoly probléma felismerésében.
Mit tehet a szájszag leküzdése érdekében?
Amint úgy érzi, hogy rossz a lehelete, vagy hozzátartozója jelzi ezt, érdemes komolyan venni a problémát.
– Elsődleges feladat a jó szájhigiénia biztosítása. Jelentősen csökkentheti a halitózis kockázatát rendszeres és helyes fogmosással, fogköztisztítással. Használjon elektromos fogkefét és mossa fogait legalább napi háromszor két percen át. Ha nincs tisztában a jó fogmosás technikájával, kérje fogorvosa, vagy a dentálhigiénikus segítségét. Használjon nyelvtisztítót a teljes tisztaság eléréséhez.
– Javasolt évente legalább egyszer elmenni fogorvosához egy alapos vizsgálatra, és a szájbetegségek hiányának ellenőrzésére. Ha a fogorvos nem talál szájon belüli okokat, látogasson el háziorvosához, vagy gastroenterológushoz a kivizsgálás folytatásához.
– Gondoskodjon a bőséges folyadékbevitelről. Igyon legalább 1,5-2 liter vizet naponta. A nyálkahártyák kiszáradása és a szájüregi fertőzések is megelőzhetők a száj megfelelő hidratálásával. Étkezését zárja egy nagy pohár vízzel. Öblítse át jól a száját, hogy eltávolítsa az élelmiszer maradványok nagy részét. Szükséges vízmennyiség
– Korlátozza az alkohol, a kávé, a dohány, vagy olyan ételek fogyasztását, amelyek elősegítik a rossz lehelet kialakulását.
Visage Dental tipp: Ha végképp nincs lehetőség fogmosásra, rágózzon 5 percig. Azonban, a cukormentes rágógumik maradjanak “hibaelhárításra”.Bár elfedi a szagokat és növeli a nyáltermelést, nem oldja meg a rossz szájszag eredeti problémáját! A rágózás nem helyettesíti a jó és rendszeres szájhigiénét!