A zene jótékony hatása megkérdőjelezhetetlen még a fogászatban is. Hogy miért? Összegyűjtöttük a legismertebb tényeket 🙂
Zene és egészség
Bizonyított, hogy a zenehallgatásnak igen pozitív hozadékai vannak az egészséges életre és a mentális kiegyensúlyozottságra nézve.
A zene mindenkié – szól a mondás, tehát éljünk vele bátran, hisz nem csupán örömöt okoz, de képes javítani az életminőségünkön is.
A zene jótékony hatása és stresszoldás a Sorridentében
A zenehallgatás során test és lélek megnyugszik. A zene eltereli a figyelmet, ezáltal csökkenti az aggodalmat, a stresszt. Olyan pozitív érzések lesznek úrrá rajtunk, melyek segítenek ellazulni, például fogászati kezelés közben is. Ennek érdekében a Sorridentében mindig szól halk zene, sőt lehet kívánni is kedvenc melódiát, ami segít levetkőzni a szorongást, feledteti a kezeléstől való félelmet.
Természetesen, a zene mindenkire máshogy hat. Míg egyeseket bizonyos ritmus kikapcsol, másokat épp ellenkezőleg, felzaklatja. A legjobb, ha minél többféle stílusú zenével próbálkozunk, és megtapasztaljuk saját bőrünkön az érzelmek széles skáláját, amit a zene kiválthat. Így azután igényeinknek megfelelően alkalmazhatjuk a zenét, attól függően, hogy ellazulni vágyunk, vagy aktiválni szeretnénk a receptorainkat.
A zene és a szív egészsége
Bár elrugaszkodottnak tűnhet, de kutatók kapcsolatot fedeztek fel az egészséges szív és a zenehallgatás között. Vizsgálatban résztvevőkön megfigyelték, hogy a „boldog” zenét hallgatók esetében a vérerek átmérője 26 százalékkal megnőtt. Ez azt jelenti, hogy jelentősen több vér áramlott át rajtuk. Ezzel ellentétben, a „stresszes” zenét hallgatók vérereinek átmérője 6 százalékkal csökkent.
Általánosságban elmondható, hogy a gyors tempójú zene növeli a légzés és a szívritmus szaporaságát, emeli a vérnyomást. A lassú tempójú, vagy relaxációs zene hatására azonban csökken a szívverés szaporasága.
A zene tehát tulajdonképpen egy terápiás eszköz, melynek komoly szerep juthat akár a vérnyomás-szabályozásban, a szív- és érrendszeri betegek kórházi rehabilitációjában, vagy pusztán csak a fogorvosi székben félelemoldás végett.
Zene és fájdalomcsillapítás
Számos vizsgálatot folytattak már annak kiderítésére, hogy a zenehallgatás valóban csillapítja-e a fájdalmat. Az eredmény bíztatónak bizonyult: a résztvevők 41%-a vallotta azt, hogy elviselhetőbb a fájdalma kedvenc dalai hallgatása közben. Ez annak köszönhető, hogy a szenvedő emberek bele tudnak feledkezni a számukra élményt, vagy örömöt nyújtó zenhallgatásba, így elterelődik a figyelmük a fájdalomról. Egy kellemetlennek tűnő élményhez (például fogászati beavatkozás) tehát érdemes olyan zenét választani, amihez jó emlékek fűződnek, így elmerül a gondolataiban, s nem a problémára összpontosít.
Zenével az öregedés ellen
A kitartó hangszeres gyakorlás, az aktív agymunka nemcsak gyermekkorban előnyös. Időskorban is sokkal fittebb marad az agy, ha aktívan zenél valaki – állítják a szakemberek. A hangszeren való sok évnyi tanulás és gyakorlás valószínűleg olyan agyi kapcsolatokat hoz létre, amelyek ellensúlyozzák az öregedéssel járó kognitív hanyatlást – állítják a kutatást végzők.