A kombinált fogpótlás, ahogy a neve is sugallja, több részből áll. Olyan esetben alkalmazzák, amikor kivehető és szájban maradó fogpótlást is kell készíteni a hiányos fogazat pótlására.
Milyen részekből áll a kombinált fogpótlás?
A fogpótlásokat megkülönböztetjük annak alapján, hogy mennyi hiányzó fogszövetet helyettesítenek:
1. Fix, beragasztott pótlás:
– Intrakoronális fogpótlás: ide soroljuk a töméseket és a betéteket (inlay, onlay). Az esztétikus töméseket a fogorvos általában egy ülésben elvégzi. A betétek fogtechnikai laboratóriumban készülnek személyre szabott lenyomatvételt követően és a fogorvos beragasztással rögzíti őket.
– Extrakoronális fogpótlás: koronák, héjak. A szájban rögzített, beragasztott koronákhoz rögzíthető a kivehető rész. A koronák és héjak is fogtechnikai laboratóriumban készülnek személyre szabott lenyomatvétellel és a beragasztást követően tartós esztétikai és funkcionális eredmény garantálható a sérült fogazat megújítására.
2. A kivehető rész a fix pótláshoz kapcsolódik különböző módszerekkel. A tartós eredmény garantálásához precíz fogorvosi és fogtechnikusi együttműködés szükséges.
Attól függően, hogy a szájban maradó, koronával védett fogakhoz hogyan csatlakozik a kivehető rész, beszélhetünk kapcsos, teleszkópos és finommechanikai elhorgonyzású kombinált fogpótlásról.
- A kapocs elhorgonyzású fogpótlás esztétikailag nem a legelőnyösebb, ezért ritkábban alkalmazzák.
- A teleszkópos fogpótlást akkor készítik, ha csekély számú megmaradt fog áll rendelkezésre.
- A finommechanikai elhorgonyzású fogpótlások esztétikailag és funkcionális szempontból is kielégítő megoldást jelentenek a hiányzó fogak pótlására. A kivehető rész nagyon pontosan illeszkedik ennél a módszernél a fix részhez, ami stabil tartást biztosít a rágómozgások közben is.
Melyek a kombinált fogpótlás előnyei?
– A pótlás elemei beszéd közben nem látszanak, ellentétben például a kapcsos megoldású pótlással.
– Stabilitásukat evés közben sem veszítik el. Megbízható és tartós megoldás érhető el általuk.
– Frontfogak pótlására is kiváló lehet, esztétikus eredményt biztosítanak a betegségből, vagy balesetből kifolyólag elvesztett első fogak pótlására.
– Megoldást nyújtanak azokban az esetekben, amikor a klasszikus híd típusa nem alkalmazható (pl. elvesztett őrlőfogak esetén).
– Biztonságos alternatíva arra az esetre is a kombinált fogpótlás, ha implantáció nem hajtható végre (pl. nagyfokú csonthiány esetén) a páciensnél, vagy nem szeretné azt.
Mire kell ügyelni a fogpótlás gondozása során?
Tévhit, hogy a fogpótlás nem igényel rendszeres tisztítást, mert nem romlik el, mint a saját fogak. A szájhigénia és a pótolt fogazat karbantartása itt is elengedhetetlen. Az alapos fogmosás mellett a kivehető fogpótlás rendszeres tisztítása is szükséges a fogorvos útmutatása alapján. Ne feledkezzen meg az évenkénti ellenőrzésről sem, ami nagyon fontos a megmaradt fogak parodontológiai állapotának ellenőrzése végett. Csak az egészséges fogazat és a jó állapotú fogíny bírja hosszú időn át viselni a terhelést.
A személyre szabott, legoptimálisabb megoldás érdekében javasoljuk, hogy keresse fel a Sorridente rendelőjét, ahol fogorvosaink alapos állapotfelmérés után ismertetik a lehetséges terápiás javaslatokat és részletes kezelési tervet biztosítanak Pácienseinknek.