Sok páciensünk mondja már az első konzultáció alkalmával, hogy náluk a családban genetikai örökség a rossz fog. Van ennek valós alapja? Erre próbálunk válaszolni röviden.
Gyakran halljuk a rendelőben az alábbi mondatokat: „Mióta az eszemet tudom, mindig volt rossz fogam”, „Kicsi koromtól járok tömésre, hiába mostam fogat”, „Beletörődtem már, hogy örököltem ezt, nálunk a családban mindenkinek sok rossz foga van”. Jogos a kérdés, hogy a rossz fogak mögött állhat-e genetikai öröklődés, vagy valamit esetleg máshogy kellene csinálni?
Valóban genetikai örökség a rossz fog?
A szájüregi betegségek (ideértve a foghiányt is) világszerte népbetegségnek számítanak. Nehéz általános válaszokat adni a miértekre, de érdemes tisztában lenni a lehetséges okokkal.
Sokan már a szüleiktől azt hallják gyermekkorukban „nekünk ilyen a csontozatunk, hamar romlanak a fogaink, nincs mit tenni”. Ezért aztán természetesnek veszik a fogászati problémákat, az ínygyulladást, a kipotyogó fogakat, és elhanyagolják a szükséges szájhigiéniát. Bár az öröklött genetika befolyással lehet egészségi állapotunkra, semmiképpen nem lehet kifogás a rendszeres fogápolás mellőzéséhez.
Fogazatunk épségét és a szájüregünk egészségét számos körülmény határozza meg. Alkati adottságokon túl a legjobb megelőzés leginkább az életmódbeli tényezőkkel van összefüggésben: fontos a minőségi táplálkozás (az elfogyasztott ételek változatossága és keménysége, a cukros ételek és italok kiiktatása) és a megfelelő szájhigiénia. Szintén igen fontos a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon való megjelenés, ahol a kezdeti problémák kiszűrése lehetővé teszi, hogy megelőzzük a súlyosabb panaszok kialakulását, s megőrizzük hosszú távon a fogak egészségét.
Téves út tehát a családi öröklődésre fogni a fogazati problémákat és várni ölbe tett kézzel fogaink elvesztését. Vannak azonban bizonyos panaszok, melyek hátterében a genetika lehet a ludas.
Milyen genetikai adottságok és hajlam okozhatnak fogászati problémákat?
- Állkapocs formája, állcsontok mérete, alakja.
- A fogak nagysága, állása, a zománc vastagsága, zománchiány
- Fogcsíra hiány, számfeletti fogak
- Ajak- vagy szájpadhasadék
- Fogszín
- Fogágybetegségek bizonyos típusai
- Szájüregben lévő szájflóra összetétele.
Bizonyos alkati sajátosságok valóban fogászati elváltozásokat okozhatnak és a fogak egészségére negatív hatással lehetnek. Ezek vizsgálata szakértelmet és személyre szabott terápiát kíván. Például, a fogak torlódása, rendellenes pozíciója, vagy az állkapocs rendellenes állása komolyabb egészségügyi panaszokat is eredményezhet, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni.
Mi a fogorvos tanácsa?
Ahelyett, hogy belenyugodnánk az esetlegesen öröklött fogászati hátrányokba, fordítsunk gondot a megfelelő szájhigiéniára és mielőbb kezeltessük a felmerülő panaszokat. Javasolt félévente ellátogatni a fogorvoshoz kontrollvizsgálatra és fogkő-eltávolításra. Ily módon, az időben észrevett és kezelt szuvasodások és ínyproblémák nem okozhatnak később nagyobb gyulladásokat és fogvesztést.
Várjuk szeretettel rendelőnkben, tegyünk együtt fogazata épségének megőrzéséért.