A barázdazárás a fogászatban is ismert fogalom, bár elsőre nem gondolnánk semmiféle kapcsolatot.
Mi az a barázda és mért érdemes lezárni?
A kicsik örlőfogainak felszínén természetesen meglévő kisebb- nagyobb mélyedésekben, a „barázdákban” könnyen megtelepednek a baktériumok, s megindulhat a szuvasodás. Ezért, azokat indokolt esetben lezárják, ezt nevezzük barázdazárásnak.
A barázdazárás előnye
Gyermekkorban, az elégtelen szájhigiéné következtében az ételmaradékok könnyen megrekednek a gödröcskékben, ami a baktériumoknak táptalajt képez.
Amennyiben a fogak barázdái le vannak zárva speciális záróanyaggal, többé nem tudnak „befészkelni” a baktériumok és a fogak tisztítása is egyszerűbb lesz.
Mikor javasolt a barázdazárás?
- szabálytalan, mély barázdák esetén,
- még ép, tömetlen fog esetén,
- testi és szellemi fogyatékosság esetén,
- a foghigiénét illető egyéb akadályozottság esetén,
- kezdődő fogszuvasodás esetén.
A barázda zárásához speciális kémiai kötésű, vagy fényrekötő anyagot használ a fogorvos, mely hosszú távon védi a foga(ka)t a külső behatástól. Ez az anyag a fogszínnel azonos, így esztétikailag is megállja a helyét.
A barázdazárás kivitelezése
- A fogfelület tisztítása
- A fogzománc felső rétegének savas maratása, amely a barázdazáró anyag jobb kötését segíti elő
- A barázda feltöltése, zárása
- Öblítés és szárítás
- Megkezdődött szuvasodás esetén a fogorvos a szuvas barázdarészt feltárja, a fertőzött részt eltávolítja, s elelsőként alábélelő anyagot alkalmaz. Ezután kerül sor a barázda zárására.
Mint minden fogászati beavatkozást, a barázdazárást is körültekintően kell elvégezni. Nagyon fontos az esetleges szuvasodás előkezelése, a megfelelő barázdazáró anyag használata és a pontos kivitelezés.
A fogorvos mottója: megelőzés
- A legkifizetődőbb beavatkozás a megelőzés. Tanítsuk meg gyermekünknek mielőbb a helyes és alapos fogmosást, s ügyeljünk arra, hogy rendszeresen tisztítsa meg fogait.
- Amennyiben észleljük a mély, nehezen tisztítható barázdákat a fogfelszínen, vagy netán kezdődő szuvasodást látunk, mielőbb forduljunk fogorvoshoz, hogy a kezelés megtörténhessen, s a fogai egészségesek maradjanak.
- Ne feledkezzünk meg a rendszeres fogászati szűrővizsgálatról, mely szintén a komolyabb elváltozások megelőzését szolgálja.
- Ne várjuk meg, hogy a szuvasodás fájdalmat okozzon, vagy elveszítse a fogát, mert a komolyabb fogorvosi beavatkozás nagyobb félelmet és traumát okoz a gyermekben.
Várjuk szeretettel rendelőnkben!