A fogak elnevezései azért fontosak, mert az emberi fogsor igen összetett, és különböző funkciójú fogakból épül fel.
Sokan mosolyognak, ha egy fogat 11-esnek nevezünk, vagy azt mondjuk „maradó”, „nagyörlő”. Ezek a megnevezések arra szolgálnak, hogy könnyen követhető legyen, melyik fogról van szó pontosan, a fogászati problémák lokalizálhatóak és dokumentálhatóak legyenek.
Mi a közérthető magyarázatokban hiszünk, összefoglaljuk ezért tájékoztatásul a fogak típusait és megnevezéseit. Ezáltal érthetőek leszünk a rendelőben, és a kezelési terv, a terápiás javaslat kevésbé lesz megfoghatatlan.
A fogak fajtái
A felnőtt emberi fogsor 32 maradó csontfogból áll, melyből 16-16 darab fog helyezkedik el mind a felső, mind az alsó állkapocsban. 3 fő kategóriája van a maradó fogaknak, melyek elnevezése középről hátrafelé haladva a következő:
Metszőfogak: 4 db nagymetsző (11,21,31,41), 4 darab kismetsző (12,22,32,42)
– A felső metszőfogak koronája lapát alakú, az alsók vésőszerűek. A felső metszőfogak nagyobbak, mint az alsók, de gyökerük hasonló, egy gyökerűek.
Szemfogak: 2-2 szemfog alul és felül (13,23,33,43)
A szemfog koronája hegyesebb alakú, funkciója szerint a táplálék tépésében van fontos szerepe. A szemfog is egy gyökérrel rendelkezik.
Őrlőfogak: kisőrlőfogakból és a nagyőrlőfogakból is több található a fogsorban
– Kisőrlő fogakból 2-2 első kisőrlő fog (14,24,34,44) és 2-2 második kisőrlő fog (15,25,35,45) van.
A kisőrlő fogak széles koronával rendelkeznek, szerepük az élelem darabolásában és szétnyomásában van. A kisőrlő fogak szintén egy gyökerűek, koronájuk viszont két csücsökkel rendelkezik, gumós felszínűek.
– Nagyőrlő fogakból 2-2 első nagyőrlő fog (16,26,36,46) és 2-2 második nagyőrlő fog (17,27,37,47) van. A 2-2 harmadik nagyőrlőfog (18,28,38,48) a bölcsességfogak.
A nagyőrlő fogak közül a felsők háromgyökerűek, míg az alsók kétágúak (néha csak egyágúak). Ahogy nevük is jelzi, a nagyőrlő fogak rágómunkában, a táplálék felörlésében fejtik ki a tevékenységüket.
A harmadik nagyőrlőnek nevezett bölcsességfog eltérő lehet a többi őrlőfogtól, sőt nem is található meg mindenkinél a fog csírája. Elhelyezkedése révén, a bölcsességfog növekedése és tisztán tartása esetenként problémát okoz, ezért a rendszeres fogászati ellenőrzésnek és az esetleges problémák megelőzésének igen nagy a jelentősége.
A fogak elnevezései mellett jelöléseket használunk
A fogak jelölése két számjeggyel történik. Az első számjegy azt jelzi, hogy a 4 kvadráns közül melyikbe tartozik:
1 – a jobb felső
2 – a bal felső
3 – a bal alsó
4 – a jobb alsó
A második szám a fog sorban betöltött helyét jelöli. Minden kvadránsban 1-től 8-ig számozzuk a fogakat:
1 – középső metsző
2 – oldalsó metsző
3 – szemfog
4 – első kisőrlő
5 – második kisőrlő
6 – első nagyőrlő
7 – második nagyőrlő
8 – harmadik nagyőrlő (bölcsességfog)
Ezek alapján talán már átlátható és érthető, miért mondjuk például a felső szemfogára azt, hogy a „13-as”.
Reméljük segíthettünk, vigyázzunk együtt fogai épségére 🙂