Fogváltás és fogmosás

Fogváltás és fogmosás több, mint érdekes téma.

A fogváltás időszaka sok kisgyermeknek ijedtséget okoz. A mozgó tejfog körül érzékeny lehet az ínye, ezért megijedhet és elutasíthatja a gyermek a fogmosást. Ezért, érdemes a fogazat váltása idején beszélgetni velük arról, mi miért történik. Ahhoz, hogy érthetően tudjunk kommunikálni a témáról, érdemes alaposabban áttekinteni a fogváltás mikéntjét.

A tejfogazat leváltása

A tejfogazat 20 darab fogból áll, melyek a koponya növekedésével nagyobb számú és méretű, maradó fogakra cserélődnek.

Nagyjából 6 éves korban, a maradó fogak sorát megkezdik a tejfogsor végén kibújó első nagyörlő fogak. Mivel ezek határolják sokáig a fogívet, és biztosítják a rágást a fogváltás időszaka alatt, rendszeresen és alaposan kell tisztítani őket. Fogváltás és fogmosás tehát kéz a kézben járnak.

6-8 éves kor körül, az alsó, majd a felső metszők cseréje igen mókás időszak, mert ilyenkor nagyon bájos a ”fogatlan mosoly”. Ez az időszak azonban néha kellemetlen panaszokkal is járhat. A fogváltás igen egyedi, nincs két egyforma eset. Némelyik gyermek észre sem veszi a fogak kiesését, s van, aki szinte bepánikol a fogak elvesztése és a folyamattal járó tünetek miatt. A higgadt, odafigyelő magatartás sokat segíthet ebben a helyzetben, de időnként elkel a fogorvosi közreműködés is. Ha gyermeke szenved attól, hogy a mozgó fog elhúzódóan hosszú ideig nem esik ki, hatékony megoldás fogorvoshoz fordulni, s ily módon megszabadítani őt a panaszoktól.

9 éves kor körül a szemfogak, és a kisőrlők cserélődnek. Ilyenkorra már többnyire rutinosan áll mind a szülő, mind a gyermek a fogváltáshoz, de panasz esetén itt is az előzőleg leírtak a mérvadók.

A második nagyörlők (a „hetesek”) megjelenése 12 éves korig általában megtörténik, tehát a 28 darab maradó fog előtörése lezárul.

A legtöbb problémát a 18 év körül kezdődő, bölcsességfog-előtörés tartogatja. Nem ritka manapság, hogy helyhiány miatt az állcsontban rekednek, vagy részlegesen bújnak ki, sok-sok panaszt okozván.

Mi okozhat panaszokat fogváltáskor?

– A fogak előtörésekor duzzadt íny, fokozott nyálképződés figyelhető meg. A felpuhult íny befertőződhet és szájzug gyulladás alakulhat ki.

– A tejfog kiesése normális esetben nem jár különösebb kellemetlenséggel, és elhanyagolható a vérzés. Azonban, a nehezen kimozduló fog irritálhatja a fogínyt, ettől komolyabb érzékenység is kialakulhat. A gyermek ilyenkor visszautasíthatja az evést, nyűgösebb lehet, érdemes szakember segítségét kérni, és a fogat mihamarabb eltávolítani.

– A maradó fog kibújása előtt, néha a feszes ínyen kékes folt látható. Ezt a bevérzést a várható fog okozza, ami magától megoldódik a fog előtörésével. Csak abban az esetben igényel kezelés, ha fájdalmas duzzanat, vagy lázas állapot jelentkezik.

– Az örlőfogak kibújásakor, felületük bizonyos részét íny takarhatja egy ideig. Az előtörés folyamata gyorsítható rágással, finom dörzsöléssel, ami sietteti az íny visszahúzódását. Ha a fog és a fogíny közé ilyenkor ételmaradék kerül, befertőződhet. Ha evéskor, ráharapásra erős fájdalmat érez, fogorvosi beavatkozás válhat szükségessé.

– Gyakori probléma (főként az alsó metszőknél) a ki nem esett tejfogak mögött, második sorban megjelenő maradó fogak. A leggyakrabban helyhiány okozta problémát szakszerű kezeléssel mielőbb orvosolni kell, hogy az új fogak a helyükre állhassanak.

– A balesetben elvesztett tejfog vagy gyökérmaradék is tud galibát okozni. Ha a korán elvesztett tejfog helyét nem tartják fenn fogszabályozó készülékkel, a várható fog helyére „becsúszhatnak” a szomszédos fogak. Ilyen esetben nem szabad várni „az úgyis fogszabályzást akar majd kamaszként” idejére, mert ezt az anomáliát később bonyolultabb és időigényesebb rendezni.

– Ritkán, de előfordul, hogy a kiesett tejfog után nem jelenik meg a várva várt új fog jó ideig. Ennek hátterében lehet fogcsíra hiány, illetve számfeletti fog esete. Ezt a fogorvos egy panoráma röntgennel felderíti és terápiás javaslatot tesz.

Fogváltás és fogmosás: Mosson fogat a gyermek, amikor kiesik a foga?

Először is nyugtassuk meg a gyermeket, ha megijed a vér látványától, vagy a fog helyén tátongó űr érzésétől. Mondjuk el neki, hogy ezen mindenki átesik, teljesen érthető az ijedtsége, de rövid időn belül elmúlnak a panaszok. Javasoljuk neki, hogy evéskor rágjon a másik oldalon, és fogmosásnál segítsük át a nehézségeken. Fontos, hogy puha sörtéjű fogkefével óvatosan tisztítsa meg a seb környékét, hogy a befertőződés kockázatát elkerülje és gyorsan elfelejthesse az esetleges kellemetlenségeket.

Keressen minket bátran probléma esetén 🙂 Bejelentkezés

További cikkeink

A letört fog rehabilitációja

A letört fog nem csupán esztétikailag zavaró, de funkcióját sem tudja ellátni maradéktalanul. Ami még aggasztóbb, hogy a sérülés következtében a fog nyitva áll a kórokozók számára a fog belseje

Elolvasom >>

Újévi fogadalmak

Az Új Esztendő mindig újévi fogadalmak megtételére ösztönöz. Az év első napjaiban még mindenki nagyon elszánt és határozott elképzelései vannak arról, hogy mi mindent szeretne megvalósítani az előtte álló évben.

Elolvasom >>

Fogkímélő ünnepi ételek

Az ünnepi ételek hagyománya sok helyen felülírhatatlan, de azért jól jöhet egy-két ötlet azoknak, akik arra vágynak, hogy a gyomrukat és a fogaikat is kíméljék az ünnepek alatt. Az adventi

Elolvasom >>

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kérjen időpontot kezeléseinkre!

A Sorridente Fogászatot keresi?

Jó helyen jár! A Sorridente Fogászat Visage Dental néven folytatja működését. Új néven, új arculattal, de a megszokott minőséggel és magas színvonallal várjuk régi és új pácienseinket!