Az implantátum gondozása nem elhanyagolható, igen fontos tisztázni a higiéniára vonatkozó kétségeket. Ahhoz, hogy minél tartósabb megoldást nyújtson a beültetett foggyökér, az implantátumot is gondozni kell rendszeresen.
Miért fontos az implantátum gondozása?
A fogászati implantátum tökéletes megoldás a hiányzó fogak pótlására, de csak akkor nyújt hosszú távú megoldást, ha ugyanolyan gondossággal ápoljuk, mint a saját fogainkat. Miért van erre szükség?
Az implantátum tartóssága az állcsont egészségének függvénye. Miután a „műgyökér” a csontban rögzül, különösen fontos, hogy az íny és a csont egészsége ne sérüljön.
Amennyiben az implantátumot körülvevő fogíny, vagy következményképpen a csont begyullad, a szövetek leépülnek, így az implantátum kilazulhat, kilökődhet.
Az implantátum beültetése után szabad fogat mosni?
Igen, kifejezetten fontos a szájhigiéné betartása már a beavatkozást követően is, azért, hogy a baktériumok jelenlétét minimalizáljuk a szájüregben. A higiéné biztosításával a beavatkozás utáni gyógyulási idő lerövidül, és az optimális becsontosodás lehetővé teszi a fogimplantátum hosszú távú megtarthatóságát. Az implantációt követően a fogorvos személyre szabott tájékoztatást nyújt a szükséges teendőkről. Nagyon fontos, hogy betartsuk a fogorvos utasításait, és járjunk el útmutatásai szerint.
Hogyan gondozzuk az implantátumot?
A táplálkozással együtt jár, hogy az ételmaradékok lepedéket képeznek fogainkon, amit alaposan el kell távolítani. Csakúgy, mint a saját fogat, a műgyökér koronáját, s az őt körülölelő ínyt is rendszeresen tisztítani kell, hogy megóvjuk a gyulladásoktól. A legalább napi kétszeri fogmosás és a fogköztisztító eszközök helyes használatával megelőzhető, hogy az implantátum körüli íny megbetegedjen.
Miért veszélyes a szájhigiénia elhanyagolása?
Az elhanyagolt szájhigiénia a csontpusztulás egyik leggyakoribb oka, ami miatt veszélybe kerülhet az implantátum megtarthatósága.
A megfelelő fogmosási technika és a fogköztisztító eszközök használata elengedhetetlen. Kérje fogorvosa, vagy a dentálhigiénikus tanácsát, amennyiben kétségei vannak afelől, hogy jól mossa-e a fogait.
Mit javasol a fogorvos az implantátum gondozása és egészsége érdekében?
- a dohányzás abbahagyását (lehetőleg már a beavatkozás előtt), ugyanis a dohányzás növeli a műtéti sebfertőzés esélyét, hátráltatja a sebgyógyulást, veszélyezteti a fogbeültetéshez szükséges csontpótlás sikerét is.
- Az antibakteriális szájvizek segítenek védekezni a szájüregi baktériumok ellen, azonban nem helyettesíti a szájvíz a napi szintű, alapos fogápolást.
- A fogászati kontrollokon való rendszeres megjelenés igen fontos. Ez lehetővé teszi az implantátumok és a fogazat állapotának figyelemmel kísérését. A fogorvos ilyenkor ellenőrzi a fogimplantátum rögzítettségét és a fogíny egészségét. A vizsgálat során szükség esetén röntgenfelvétel készül, melyen jól látható, hogy az implantátum megőrizte-e funkcionalitását.
- A rendszeres fogkő-eltávolítás biztosítja az implantátumok körüli szövetek épségben maradását, a gyulladás kialakulásának kivédését.
A szövődmények elkerülése érdekében tehát a legfontosabb feladat a szájhigiénia fenntartása helyes fogmosással, a fogköztisztítók rendszeres használatával, és a fogászati ellenőrzésen, fogkő-levételen való megjelenéssel.