IQ vagy EQ? avagy kiből lehet jó fogorvos?

IQ, vagy EQ? avagy kiből lehet jó fogorvos? Jó, ha empatikus a fogorvos?

Ha egy fogorvoshoz szívesen járnak a páciensek, annak híre megy. A legjobb reklám a szájról-szájra terjedő ajánlás. Egy jó fogorvosért sokan még vidékről is hajlandóak a fővárosba utazni, vagy éppen fordítva. De vajon mi a kulcsa annak, hogy kiben bíznak igazán a páciensek? Mert bizony, hiába a magas szakmai tudás, nem feltétlenül tolonganak minden elismert szakember ajtaja előtt … Miért van ez?

Felvetődik a kérdés, vajon elegendő a kiemelkedő IQ (értelmi intelligencia) ahhoz, hogy valakiből nem csak sikeresen vizsgázott, de keresett orvos is legyen? Mára számos vizsgálat igazolta, hogy bizony az empátiára épülő foglalkozások űzéséhez pont annyira szükséges a magas EQ (érzelmi intelligencia) is.

Az ember összetett személyiség, s az érzelmek jelentősége nem elhanyagolható. Ha nem lennének fontosak olyan szempontok, mint megértő, türelmes, odafigyelő magatartás, akár robotok is végezhetnék a kezeléseket. Még ebben a felgyorsult, digitalizált világban is óriási jelentősége van annak, hogy a szaktudás mellett érzelmi biztonságot is nyújtson egy fogorvos a páciensei számára. Csak akkor lehet sikeres kimenetelű egy kezelés, ha kialakul a feltétel nélküli bizalom orvos és páciense között. Nincs az a garancia, ami ezt felülírhatná. Ezt viszont csak olyan szakemberek képesek megadni, akiknek magas az érzelmi intelligenciájuk is.

Milyen képességeket rejt az EQ?

Az érzelmi intelligencia azon képességek együttese, melyek által a saját és mások érzelmeit is megfelelően értelmezzük. A kellő és elfogulatlan önismeret segíti mások érzelmeinek hatékony kezelését, ami a gyógyító munkának ugyanolyan fontos része, mint az oki és tüneti terápia. Ezek együttese segíti a páciensek eredményes gyógyulását és mielőbbi felépülését.

A fejlett érzelmi intelligenciával rendelkező szakemberek:

– érzékenyek mások igényeire, nem veszik semmibe a félelmeiket,

– kerülik a fellengzős szakzsargonokat, érthetően kommunikálnak,

– kollégáikat tisztelik, munkájukat elismerik, s képesek motiválni őket,

– szívvel-lélekkel, odaadással végzik munkájukat.

Jó hír: az EQ fejleszthető!

A kutatások szerint, az IQ nehezebben fejleszthető, mint az EQ. Az érzelmi intelligenciát legkönnyebben gyermekkorban lehet alakítani, melyben a mesélés, a beszélgetések nagy szerepet játszanak. Az érzelmekről való őszinte társalgások segítik a gyermekeket érző emberré válni. Az EQ-t a megélt tapasztalatok fejlesztik, mely során kialakul az érzelmek feldolgozásának képessége. Csupán így alakulhat ideális módon az önismeret, a döntések meghozatalára való képesség. Ezáltal tehetünk szert kellő önuralomra, kitartásra, és a társas kapcsolatainkban, munkánkban oly fontos beleérző képességre.

További cikkeink

A letört fog rehabilitációja

A letört fog nem csupán esztétikailag zavaró, de funkcióját sem tudja ellátni maradéktalanul. Ami még aggasztóbb, hogy a sérülés következtében a fog nyitva áll a kórokozók számára a fog belseje

Elolvasom >>

Újévi fogadalmak

Az Új Esztendő mindig újévi fogadalmak megtételére ösztönöz. Az év első napjaiban még mindenki nagyon elszánt és határozott elképzelései vannak arról, hogy mi mindent szeretne megvalósítani az előtte álló évben.

Elolvasom >>

Fogkímélő ünnepi ételek

Az ünnepi ételek hagyománya sok helyen felülírhatatlan, de azért jól jöhet egy-két ötlet azoknak, akik arra vágynak, hogy a gyomrukat és a fogaikat is kíméljék az ünnepek alatt. Az adventi

Elolvasom >>

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kérjen időpontot kezeléseinkre!

A Sorridente Fogászatot keresi?

Jó helyen jár! A Sorridente Fogászat Visage Dental néven folytatja működését. Új néven, új arculattal, de a megszokott minőséggel és magas színvonallal várjuk régi és új pácienseinket!