Hogy mikor kell kihúzni egy fogat, arra nem is olyan egyszerű válaszolni. Sokan mondják, nincs rosszabb fájdalom a fogfájásnál. Főleg akkor, ha nincs kéznél egy fogorvos telefonszáma, akit felhívhatunk tanácsért. Márpedig, a kétségbeesésnél nincs rosszabb tanácsadó…
Ráadásul, sokan a foghúzástól való félelem miatt fájdalomcsillapítók szedésével halogatják a fogorvos felkeresését.
Semmiképpen nem javasoljuk, hogy arra várjanak, majd magától megszűnik egy fogfájás, vagy a fog gyulladása. Amikor a fog fájdalommal reagál egy problémára, az jelzi, hogy beavatkozásra van szükség, nem múlik el magától örökre a fájdalomérzet.
Minél hamarabb keresi fel a fogorvost, annál hatékonyabban lehet orvosolni az időben feltárt fogászati problémákat.
A gyors beavatkozás és kezelés hiányában sajnos időnként szükségszerűvé válik a fog eltávolítása.
Mikor kell eltávolítani egy fogat? Nézzük a leggyakoribb eseteket:
1. Gyulladt fog, vagy foggyökér
2. Erősen elszuvasodott fog
3. Letört, törékeny fog, sérült foggyökér esetén
4. Fogágy-betegség következtében kilazult, erősen mozgó fog
5. Fogszabályozás esetén néha ép fogat kell kihúzni
Gyulladt fog, foggyökérgyulladás
A kezeletlen fogszuvasodás gyakran vezet fogbélgyulladáshoz. A lyukas fogban lévő baktériumok idővel komoly, visszafordíthatatlan kárt tesznek a fogban és a foggyökérben, fájdalmas panaszokat is okozván. Amikor a gyökérkezelés már nem jelent megoldást a problémára, elkerülhetetlen a fog kihúzása.
A súlyos gyulladás szövődményeként a fog gyulladása a szomszédos fogak egészségét is veszélyezteti és átterjedhet az állcsontokra, illetve az arcüregre is, ezért ne halogassa a fogorvos felkeresését.
Elszuvasodott fog
Amikor a fogkorona már erősen elszuvasodik, helyreállítása nem lehetséges. Ilyen esetekben sajnos elkerülhetetlen a foghúzás.
Letört fog, vagy sérült foggyökér
Törékeny, letört fog húzása különös elővigyázatosságot igényel. Amennyiben a gyökéri rész betörik, műtéti feltárásra kerülhet sor.
Fogágy-betegség következtében kilazult, erősen mozgó fog
A nem kezelt fogínygyulladás következménye ínysorvadás, majd a csont pusztulása. A fogat körülölelő csont hiánya a fogak kilazulását, majd kiesését eredményezi. A nem megfelelően rögzülő fogak nem csupán gátlásokat okoznak, de megnehezítik a rágást, így az emésztést is.
Az időben történő beavatkozás lehetővé teszi a saját fogak megtarthatóságát, ezért ne habozzon fogorvoshoz fordulni, ha ilyen problémát észlel.
Összegezvén, a szakember hatékony beavatkozásának köszönhetően a gyulladás megszüntethető, az íny és a csont regenerálható, tehát elkerülhető a mozgó fog kihúzása.
Előzzük meg együtt, hogy az előrehaladott szuvasodás, vagy az ínysorvadás a fog életébe kerüljön.
Fogeltávolítás fogszabályozás végett
A fogszabályozó szakorvosok indokolt esetben javasolják bizonyos fogak kihúzását. Alapos mérlegelés után, ha a fogak torlódása, illetve harapási rendellenesség szükségessé teszi, a szabályozandó fogak helyét biztosítják a foghúzással, természetesen az arc szimmetriájának megőrzésével.