A pikkelysömör, vagy pszoriázis úgy él sokak fejében, hogy az egy gyógyíthatatlan és fájdalmas rémálom. Arról nem beszélve, hogy esztétikai megjelenése miatt az érintettek még az utcára sem mernek kimenni a panaszok megjelenésekor. Valóban egy súlyos, gyulladásos folyamatról van szó, ami bár nem gyógyul meg magától, eredményes terápia létezik rá. Érdemes tehát utánajárni a kiváltó tényezőknek. Mert bármilyen meglepő, egy rossz, gyulladt fog is lehet a háttérben.
A pikkelysömör megjelenési formái
A pikkelysömör a szervezet egészét érintő krónikus gyulladásos megbetegedés. Könnyen felismerhető a pikkelyes, gyulladt foltokról, melyek leggyakrabban a térden, könyökön és a hajas fejbőrön jelennek meg. Bár ezek egyértelműen külsőleg, a bőrön megjelenő tünetek, de korántsem csupán a bőr megbetegedése. Jellemző az ízületi tünetek megjelenése is, a pszoriázisban szenvedők mintegy 10-40% – a szenved az ízületeket érintő panaszoktól. A krónikus pszoriázisos artritisz érintheti a végtagok kis- és nagy ízületeit, s akár a gerincoszlopot is. Az érintettek fájdalomról, az ízületek megduzzadásától, előrehaladott stádiumban akár az ízületek deformálódásától és korlátozott mozgásuktól szenvednek. Ezért semmiképpen nem szabad megvárni a tünetek súlyosbodását, mielőbb szakemberhez kell fordulni, hiszen az okok feltárása nélkül nem lehetséges eredményes terápiát alkalmazni.
Fertőző a pikkelysömör?
Mivel a pszoriázist nem vírus vagy baktérium okozza, nem lehet elkapni, tehát nem kell félni egy esetleges átfertőződéstől.
Kiváltó tényezők
Számos tényező eredményezheti a pikkelysömör megjelenését. Az örökletes genetikai hajlam fennállása mellett az alábbiak a legjellemzőbbek:
- Gyulladásos góc a szervezetben (például arcüreggyulladás, gyulladt mandula, rossz fog, egyéb gyulladásos folyamat)
- Kóros immunfolyamatok (pl. Crohn-betegség)
- Metabolikus szindróma (cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek)
Mit tehetünk a gyógyulás érdekében?
- Legfontosabb teendő egy szakember felkeresése. Első körben javasolt egy bőrgyógyászhoz ellátogatni, aki a kivizsgálást követően meghatározza a személyre szabott terápiát. Ez jelenthet enyhébb esetekben helyi, kenőcsös kezelést, vagy súlyosabb esetben belsőleg alkalmazott gyógyszeres kezelést, biológiai szerek alkalmazását. Társbetegségek fennállása esetén a szakorvos más specialisták felkeresését javasolhatja, például belgyógyász, vagy fogorvos kollégához irányíthatja a beteget.
- Az életminőség javítása minden betegség esetében javasolt: A minőségi táplálkozás komoly eredményeket hozhat. Az egészséges étkezés alapja a finomított gabonafélék, cukros és mesterséges összetételű táplálékok kerülése. Ezen túl, rendszeres testmozgással és személyre szabott diétával a súlygyarapodás jól kontrollálható.