Mit jelent a telefogászat? Tulajdonképpen távfogászatként definiálható. Olyan esetekben, ha valaki távol él, vagy nagyon fél a fogorvostól, esetleg fogyatékkal, speciális igényű betegséggel él, a távfogászat áthidaló szerepet tölthet be. Nemzetközi szinten számos cég kínál telefogászati szolgáltatásokat: mint például száj- és fogápolási tanácsadás, megelőzési gyakorlatok, „élő” konzultációs lehetőség fogorvossal. Természetesen, fogászati kezelés céljából továbbra is az a helyes megoldás, ha panasz esetén mielőbb felkeresi a páciens a fogászatot. Azonban a telefogászat, mint preventív célú szolgáltatás egyre nagyobb jelentőséggel bír és üdvözlendő az elterjedése.
Regeneratív fogászat
Forradalmi változásokra számíthatunk a regeneratív fogászat területén is. Mára meghaladott az a nézet, hogy a kor előrehaladtával természetes a fogaink elvesztése és egy protézis viselése. Lehetséges lenne olyan fejlesztések megvalósulása, mint az öngyógyító fogtömés, esetleg a sérült fogak biológiai terápiája? Igen, komoly kutatások és eljárások folynak annak érdekében, hogy saját fogaink állapota konzerválható legyen minél tovább, illetve, hogy a fogak öngyógyítása lehetséges legyen. Sikeres eredmények születtek már olyan tömések megalkotásával, melyek serkentik az őssejteket, elősegítik a dentin növekedését. Ezáltal megújul fogunk fő alkotóeleme, ami megújítja a sérült fogakat, így akár szükségtelenné válik a gyökérkezelés. (Forrás: https://www.regeneration-expert.com/). A kutatók a fogak tanulmányozásakor olyan új sejttípusokat és sejtrétegeket is felfedeztek, amelyek hatással
lehetnek a fogérzékenységre.
A CRISPR (ejtsd: kriszpör, a clustered regularly interspaced short palindromic repeats, vagyis „halmozottan előforduló, szabályos közökkel elválasztott palindromikus ismétlődések” angol kifejezés rövidítése) a baktériumok genomjában található DNS-szakaszok neve. Ebben az anyatermészet kínálta genomszerkesztési módszerben óriási lehetőségek rejtőznek. Nem csupán a rákkutatásban, vagy a kívánt babák megszületésében mutatkozik meg a jelentősége, hanem a fogászat területe is profitálhat majd a technológiából (például a szájrákhoz kapcsolódó gének izolálása és kikapcsolása terén, vagy a fogkő képződéséért felelős baktériumok működésének megváltoztatására). Ezek a törekvések mindenekelőtt a megelőzést szolgálják, s végső soron a fogszuvasodás és a fogágybetegség csökkentését vagy kivédését is eredményezhetik.
Rengeteg új irány és távlat nyílt meg tehát a fogászatban, de még picit várni kell a konkrét gyakorlatra. Addig is, ne feledkezzünk meg a helyes és rendszeres fogápolásról és a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokról.