A fogak megtartó kezelésének egyik sebészi módszere a gyökércsúcs eltávolítás, vagy szakmai nevén resectio.

A gyökércsúcs resectio lényege

Pácienseink gyakran érkeznek hozzánk fogfájdalommal, melyért bizonyos esetekben az elhalt, vagy gyökérkezelt fogak gyökércsúcsain kialakuló gyulladásos folyamat tehető felelőssé. A probléma megszüntetése kizárólag szakszerű beavatkozással orvosolható.

  • Fogorvosaink alapos fizikális vizsgálatot követően röntgen felvétel készítését javasolhatják, hogy a probléma egyértelműen diagnosztizálható legyen. A röntgen felvételen, a fog gyökere körül látható sötétebb folt a gyulladás határozott jele. A gyulladás megszüntetése, a csontfelszívódás megállítása kizárólag gyökérkezeléssel és gyökércsúcs rezekcióval gyógyítható. Amennyiben a csonthiány nagyfokú, egyéb csontpótló műtéti beavatkozás válhat indokolttá.
  • A műtét során a gyökér csúcsát eltávolítjuk, vagyis rezekáljuk. Amikor új gyökértömés elkészítése nem megoldható, akkor a feltárást követően retrográd gyökértömést készítünk. Ennek lényege, hogy a seb felől zárjuk le a gyökércsatornát, így a baktériumok többé nem tudnak bejutni a sebbe. A gyulladt szövetek eltávolítása lehetővé teszi a gyökércsúcs regenerálódását, probléma mentes gyógyulását.
  • A rezekciós műtét akkor tekinthető eredményesnek, ha a gyökércsúcs felőli szövetek és a csont további fertőződését sikerül véglegesen megszüntetni és a beavatkozás után stabil marad a fog.
  • A sikeres gyökércsúcs amputáció után a panaszok megszűnnek, az elpusztult csont újraépül a levágott gyökércsúcs körül, így a fog megtarthatósága biztosítható.

A gyökércsúcs eltávolításának indikációi:

– nem szűnő fájdalomérzet gyökértömés után

– granuloma, cysta jelenléte a gyökércsúcson

– rossz gyökértömés, betört műszer a gyökércsúcsban

Biztonságos a gyökércsúcs eltávolítás (resectio)?

A gyökércsúcs eltávolító műtét minden esetben helyi érzéstelenítésben zajlik, így a gyökércsúcs rezekálása, vagyis eltávolítása nem jár kellemetlenséggel, biztonságosan kivitelezhető még elhúzódó kezelés esetén is. A műtéti eljárás során a fogorvos a gyulladásos részeket kitakarítja, így megelőzhető az újrafertőződés, a fog megtarthatóságának esélye ezáltal jelentősen megnő. Az elpusztult csont újraépül a levágott gyökércsúcs körül, így a fog stabilitása biztosított. A beavatkozás végeztével varrattal zárjuk a sebet, melyet 1 hét után távolítunk el.

Forduljon hozzánk bizalommal, várjuk szeretettel a Sorridente rendelőjében!

További cikkeink

Foghúzás utáni sebápolás

A sebápolás nagyon fontos egy fog kihúzása után, ezért a leggyakoribb téma a beavatkozást követően: Hogyan szabad és kell-e tisztítani a sebet foghúzás után”? Ma már szerencsére csak indokolt esetben

Elolvasom >>

Mit ehet foghúzás után?

Foghúzás ma már csak indokolt esetben történik szerencsére, amikor a fog valóban menthetetlen. A beavatkozás ráadásul teljesen fájdalommentes a modern fájdalomcsillapító módszereknek köszönhetően. Azonban, a foghúzás utáni seb odafigyelést és

Elolvasom >>

Állkapocs-ficam

Állkapocs-ficam lényege Az állkapocsízület, más néven temporomandibuláris ízület, a testünk egyik legbonyolultabb ízülete, mely a fogsorok pontos zárását biztosítja. Működésekor nem csupán nyílik és csukódik, de forgómozgást is végez, illetve

Elolvasom >>

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kérjen időpontot kezeléseinkre!

A Sorridente Fogászatot keresi?

Jó helyen jár! A Sorridente Fogászat Visage Dental néven folytatja működését. Új néven, új arculattal, de a megszokott minőséggel és magas színvonallal várjuk régi és új pácienseinket!