A baleseti fogsérülés, fogvesztés jellemzően kisgyermekkorban, tejfogak esetén gyakoriak, de természetesen maradó fogak is károsodhatnak sportbaleset, vagy elesés következtében. Ilyen esetekben a rehabilitáció nem csupán a funkcionális probléma megelőzésére összpontosul, ugyanennyire fontos az esztétika helyreállítása is.
A fogak traumás sérüléseinek mihamarabbi orvoslása azért nem tűr halasztást, mert a fogak sérülése maradandó károsodásokkal, illetve szövődményekkel járhat. Miért? Egy szerencsétlen esés, vagy baleset következtében sokszor a fog tartószerkezete, illetve a fog körüli lágyrészek és a csont is károsodhat. A leggyakoribb formái a fogak sérülésének:
1. Fogkorona sérülése
– ezen belül kizárólag zománcsérülés
– a törésvonal eléri a dentint
– a törés eléri a fogpulpát
2. Részleges, vagy teljes kimozdulás
A sérülések ellátása attól függ, hogy milyen fokozatú a károsodás. A fogászati vizsgálat során a fogorvos feltárja a sérülés súlyosságát, majd meghatározza a terápiát a későbbi gyulladások és fertőzések megelőzése érdekében. Enyhébb esetben a törések korrigálhatóak töméssel, élpótlásokkal, illetve gyökérkezeléssel. Súlyosabb sérüléskor visszahelyezés, sínezés, vagy a fog bekoronázása lehet a megoldás. Legrosszabb esetben a fog eltávolítása és annak pótlása jöhet szóba.
A baleseti fogsérülések kockázati tényezői
Bizonyos fennálló fogászati eltérések kockázati tényezőt jelenetenek:
– előre álló metszőfogak esetén nagyobb erőhatás éri a fogakat trauma során, könnyebben letörnek, kimozdulnak.
– szájlégzés és nem megfelelő ajakzáródás: ha az ajkak nincsenek zárt állapotban, nem tudják csökkenteni a fogakat érő ütés erejét például elesésnél, vagy küzdősportok, sporttevékenység során szerzett sérüléseknél.
A fogak traumás sérüléseikor a legideálisabb megoldás, ha azonnal fogorvoshoz, vagy szájsebészhez fordulunk, mert az ellátás eredményességét nagyban befolyásolja a baleset megtörténte és az ellátás között eltelt idő. Mindenekelőtt, ezeket az ajánlásokat vegye figyelembe:
– A letört fogdarabot, vagy kifordult fogat vigye magával a fogorvoshoz.
– A kiesett fogat ne tegye zsebkendőbe, hanem letisztítva tartsa a saját szájában, vagy fiziológiás sóoldatban.
Mi történik a fogorvosnál baleseti fogsérülés esetén?
1. Fogbaleset esetén, a trauma mértékének függvényében, röntgenfelvételt, vagy CT felvételt készítünk a diagnózis felállításához. Indokolt esetben szájsebész bevonására kerül sor.
2. A lágyrészsérüléseket ellátjuk, a kimozdult fogakat fogsínezéssel rögzítjük. A sínezés pár héten át stabilan rögzíti a fogakat, ami a sérült fogágy regenerálódását elősegíti. A sín ezek után eltávolítható.
3. Amennyiben nyílt seb érintkezik a szájüregi baktériumokkal, antibiotikum adására lehet szükség.
4. Fogszabályozási eszközökkel is helyrehozható a traumás sérülés
5. A korona töréseit kompozit tömőanyaggal, súlyosabb esetben porcelán koronával vagy héjjal korrigáljuk.
Mit NE tegyünk a kiesett foggal?
– Szappanos vízzel lemosni, lesikálni
– Zsebkendőbe, vagy dobozba tenni, illetve kézben tartani a foggyökeret
– Csapvízben, vagy alkoholban tartani.
Csak akkor van esély a kimozdult fog visszahelyezésére, ha ezeket az óvintézkedéseket betartjuk.
Megelőzhető egy baleseti fogsérülés?
Nem minden esetben védhető ki egy elesés, vagy baleseti fogsérülés, de a megelőzési stratégia részeként alkalmazható bizonyos sportoknál fogvédő sín.