Mi a fogászati sipoly és hogyan alakul ki? Ehhez először is tisztázni kell, hogy mitől alakul ki tályog, vagyis egy gennyes góc a fogban.
Fogtályog, gennyes góc
A fog gyökerének gennyes gyulladása fertőzés következménye. A foggyökérnél ily módon kialakuló gyulladt, gennyes góc nem csak aggasztó, de erős fájdalommal is járhat. A legjobb mihamarabb szakemberhez fordulni, mielőtt súlyosabb panaszokat okoz a genny, és a szervezetben egyéb problémák forrása lesz a tályog.
Hogyan alakul ki a tályog?
Amikor egy fog, vagy a fogzománc megsérül, vagy kezeletlen marad egy fogszuvasodás, a fog védelme megszűnik, a kórokozók könnyedén bejutnak a fog belső részébe. A puha, érzékeny fogbélből pedig a fertőzés gyorsan továbbjut. A foggyökér megfertőződése következtében így gyulladás, tályog keletkezik. Ez a gyulladás elpusztult baktériumokból, elhalt szövetekből és fehérvérsejtekből áll. Ez okozza a fogínyduzzanatot, ami miatt általában fogorvoshoz fordulnak a páciensek.
Fogtályog tünetei
- fogérzékenység: kezdetben kellemetlen érzékenység, majd rágásnál, harapáskor pulzáló fájdalomérzet
- feszítő érzés az ínyben, íny környékén, váladék ürülése
- nyirokcsomó duzzanat
- hőemelkedés, láz
- gyengeség, rossz közérzet
- kellemetlen szájíz, szájszag
Fogászati sipoly, fisztula
Amikor a foggyökérnél képződött genny utat tör magának és kifakad, a váladék spontán kiürül. Ennek az útja egy kivezető nyílás, amelyet úgy hívunk, hogy sipoly, vagy fisztula.
Ilyenkor csökken a feszítő érzés, és a páciensek megkönnyebbülnek. Azonban a gyulladás nem szűnik meg magától, a kezelés nem várathat magára a komolyabb panaszok kivédése érdekében.
A fogtályog kezelése
Elsődleges cél a fogtályog okának megszüntetése. Általában megoldható a probléma a fog kitisztításával, gyökértömés elhelyezésével, vagy rezekcióval: a fog gyökércsúcsának eltávolításával.
Súlyosabb esetben szükség lehet szájsebészeti beavatkozásra, antibiotikumos kezelésre.
Amennyiben a gyulladás átterjedt a fogat tartó szövetekre is, sajnos előfordulhat az íny és a csont lepusztulása és veszélybe kerülhet a fog megtarthatósága. Ezért is fontos a panaszok mielőbbi és szakszerű kezelése.
Megelőzhető a fogtályog?
Alapos és helyes szájápolással, illetve fogköztisztítással elejét vehetjük a fogszuvasodás kialakulásának.
A rendszeres, félévenkénti fogászati ellenőrzéssel biztosíthatjuk, hogy a kezdetleges elváltozások egyszerűen, kezdeti fázisban orvosolhatóak legyenek. Javasoljuk, hogy panaszmentesség esetén se veszélyeztessük a fogaink egészségét a hosszú várakozással.
Várjuk szeretettel, forduljon hozzánk bizalommal!