A nyál szerepe érdekes téma, mert sokan nem gondolják, mennyire meghatározó a nyál munkája az emésztésben, a méreganyagok kiválasztásában, a vírusok és baktériumok elleni védekezésben egyaránt.
A szájüreg egészsége szempontjából nem csupán az ép fogazatnak van jelentősége, de kiemelkedő fontosságú a kielégítő nyáltermelés, melyet nyálmirigyeink végeznek. Közülük a legfontosabbak: a fültőmirigy, az állkapocs alatti (submandibularis) mirigy és a nyelv alatti (sublingualis) mirigy.
A fültőmirigy a legnagyobb szájüregi nyálmirigy. Az arc belső felén található, az állkapocs mögötti területen. Ez a mirigy elősegíti a rágást és a nyelést.
Az állkapocs alatti nyálmirigyek az alsó állcsont alatt helyezkednek el. Segítik a keményítők lebontását az amiláz nevű enzimek termelésével és síkosítják a torok nyálkahártyáját is.
A nyelv alatti nyálmirigyek a nyelv alatt találhatóak. Ezen mirigyek egy mucin nevű anyagot termelnek, ami a nyál előállításához elengedhetetlen. Nappal több nyál termelődik, alvás közben ez a folyamat mérsékeltebb. Ezért érezzük úgy, hogy éjszaka kiszárad a szánk. A kellemetlen reggeli lehelet is annak köszönhető, hogy a kevesebb nyáltermelés következtében elszaporodnak éjjel a baktériumok a szájüregben. Ezen túl, a nyelv alatti mirigyek felelősek azért, hogy az elfogyasztott ételt könnyű legyen lenyelni, kellően nedvesítve kerüljenek a falatok a gyomorba. A szájszárazság tehát az étel emészthetőségére és a lenyelhetőségre is kedvezőtlen hatással van.
Mikor csökken a nyál termelődése?
Rágás közben a nyálmirigyek aktívan termelik a nyálat. Optimális működésük esetén nagymértékben segítik a táplálék felőrlését, majd megemésztését. A nyál nagy víztartalmú, ennek biztosításához elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, különben nem tud elegendő nyál termelődni.
Egyéb okai a szájszárazságnak például bizonyos gyógyszerek mellékhatása, hormonháztartás problémái, cukorbetegség, sugárterápia, autoimmun betegség.
A legfontosabb teendő, ha szájszárazságot érzünk, hogy mielőbb keressük fel orvosunkat, vagy fogorvosunkat, aki elvégzi a megfelelő orvosi kivizsgálást, és személyre szabott terápiával segíti a nyáltermelés optimalizációját.