A nyelv betegségei figyelmeztető jelek, mivel összefüggést mutatnak a szervezetünk működésével. Ennek a vaskos izomkötegnek a jóvoltából tisztább a beszédünk, érzünk ízeket és besegít az emésztésben is. Fogainkkal együttműködve, a nyállal pépesre keveri az ételt, mellyel így könnyedén megbírkózik a gyomor. Nem utolsó sorban pedig a nyelv kinézete nagyon sokat elárul az egészségi állapotunkról is. Különféle elváltozásai ugyanis jelzik, ha nem működik rendben valami.
Milyen az egészséges nyelv?
Az egészséges nyelv rózsaszínű, apró dudorokkal a felületén, mely állapot azonban változhat bizonyos betegségek esetén.
A piros nyelv
– Vérszegénység esetén a nyelv vöröses, gyulladt lesz és kellemetlen égő érzés jelentkezhet.
– Skarlátos megbetegedés során eperpirossá válik a nyelv
– A B12-vitamin hiánya, illetve a Kawasaki-betegség szintén a nyelv pirosas elváltozását eredményezi
A nyelv legjellemzőbb betegségei
I. A nyelvlepedék
1. Gombás fertőzésre utal, ha túrószerű, vagy fehér, krémsajtszerű lepedék van a nyelven. A Candida gomba elszaporodása bármely életkorban megtörténhet, de gyakoribb kisbabáknál, idős embereknél, legyengült immunrendszer esetén, illetve gyógyszerek mellékhatásaként is.Bizonyos krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség, vagy a pszoriázis hajlamosítanak a nyelv gombásodására. Az orális candidiázis kezelhető, jól gyógyítható. Azonban, ha hosszabb ideig makacsul fennállnak a tünetek, súlyosabb betegség lehet a háttérben (leukémia, HIV-fertőzés).
2. Bakteriális fertőzést jelez, ha ragacsos, sárgás lepedéket látunk a nyelven. Az ilyen állagú bevonat a nyelven elsősorban bakteriális fertőzésre utal, de a vastag, sárgás lepedék megjelenését kiválthatja lázas állapot, nem megfelelő szájhigiénia is. Amikor felső légúti fertőző betegség során a szánkon keresztül veszünk levegőt, akkor szintén elszaporodhatnak a baktériumok a szájban. Ez a sárga lepedék is jól kezelhető, általában néhány napon belül magától is elmúlik. Mivel ilyen esetekben a baktériumok melléktermékei kellemetlen szájszagot okozhatnak, ügyeljünk a megfelelő szájápolásra.
II. A normálistól eltérő felületű nyelv
1. Az egészséges nyelv rózsaszínű, apró dudorokkal a felületén.A dudoros felszínért kis göböcskék, vagy úgynevezett papillák felelnek. Az abnormálisan sima felületű nyelv tehát nem normális, felhívhatja a figyelmet tápanyaghiányra (például vas-, B12-vitamin- vagy folsavhiányra).
2. A berepedezett felületű nyelv ijesztőnek tűnik, de nem mindig jár együtt fájdalommal. Idősebbeknél nem ritka jelenség, és a pszoriázisos betegek mintegy húsz százalékát is érinti.
III. Szőrös, fekete nyelv
A dohányzóknál megfigyelt szőrös nyelv elárulja az egészségünket. A szőrös nyelv – bár esztétikailag kellemetlen -, szintén nem jár fájdalommal. Dohányosok esetében viszont még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a szájhigiéniára. Nem csupán szájszag, nyelvlepedék kialakulása várható, de a papillákban megtapadó mikroorganizmusok a dohányzás következtében elszíneződnek, és idővel akár szinte feketévé változtathatják a nyelvet.
Szintén „elszőrösödik” a nyelv, ha nem fogyasztunk rágni való ételt. A pépes, túl puha táplálék nem dörzsöli le ugyanis a nyelv felületét, így ott felgyűlik a keratinnak nevezett fehérje, mely a szőr- és hajnövekedésért is felelős.
A fogászati szűrővizsgálaton a fogorvos nem csak a fogait, de minden esetben megvizsgálja a nyelvét is, és terápiás javaslatot tesz, ha bármilyen elváltozást észlel.