A fogzási kiütés sok anyukát aggodalommal tölt el, ezért érdemes beszélni róla. A fogzás folyamatáról már írtunk bővebben. Részletesen vázoltuk a jellemző tüneteket és a teendőket a fogzás megkönnyítése érdekében. Ebben a cikkben az egyik tünet kellemetlen velejárójáról, a kiütésekről írunk.
Kiütések – a fogzás velejárója?
Az egyik legjellemzőbb tünet, a fokozott nyáladzás, további problémákat generálhat. Miután a baba nyála szinte egyfolytában folyik amikor kibújnak a fogak, még nyálkendő segítségével sem lehet megakadályozni, hogy az ellepje az arcát, állát, vagy a nyakát, mellkasát. Ezek után a nyálban „fürdő” területeken megjelenhetnek különböző kiütések. Ezek a kiütések nem összekeverendőek a fertőzéses megbetegedések okozta kiütésekkel, ezért érdemes róla beszélni pár szót.
A fogzás okozta kiütések nem fertőzőek és a szülők nyugodtan otthon is kezelhetik. Ám jó tudni a különbséget a fogzási kiütés és a fertőzéses kiütések között. Ehhez egy kis segítség:
Fogzási kiütés
Az első fogak áttörése 6 hónapos és 1 éves kor között történik. Jellemzően nyűgösek ilyenkor a babák, és folyton csorog a nyáluk. A megnyugtatásukra ajánlottunk már jó pár megoldást, most a nyál okozta probléma kezelésére térnénk csak ki.
A fokozott nyálzás ideális körülményeket teremt a baktériumok számára, így a bőrön könnyen elszaporodnak azok. Miután a nyál emésztőenzimeket és ételdarabokat is tartalmazhat, azok irritálhatják a bőrt. Általában foltokban jelentkező vörös elszíneződéseket láthatunk, melyek dudorosan kiemelkedhetnek, vagy repedezett, kiszáradt bőrt eredményezhet.
Fogzási kiütés kezelése
- a baba bőrének minél tisztábban és szárazabban tartása
- a felgyülemlett nyál letörlése a bőrről
- védőkrém (pl. Eucerin) használata
- az átnedvesedett ágynemű és ruhák cseréje
- nyálkendő használata
- a „szájban lógó” cumi használatának korlátozása
Egyéb kiütések
Csecsemők esetében sajnos sok esetben tapasztalhatunk kiütéseket, melyek azonban más jellegű bőrbetegségeknek köszönhetőek.
- Pattanások: jellemzően a születést követő első hetekben, hónapokban gyakori a megjelenésük arcon, orron, fejbőrön, nyaki részen, háton, mellkason, és általában magától elmúlnak.
- Atópiás dermatitis: az ekcéma leggyakoribb formája, mely többnyire a térdeken, a könyökön vagy az arcon jelentkezik. Jellemző a száraz, hámló bőr, a viszketés, a kérges vagy váladékozó sebek. A kiütések lehetnek pirosak, vagy barnás, szürkés színűek. Miután a fogzási nyál irritálja az ekcémás foltokat, ügyeljünk a bőr szárazon tartására. A sebek kezelését illetően tanácsos konzultálni a gyermekorvossal.
- Parvo vírus okozta erythema infectiosum: általában arcon megjelenő kiütések, a száj körül sápadtság jelleggel. A kiütések kialakulhatnak a karokon, lábakon, mellkason, háton vagy a fenéken is. A Parvo vírus okozta kiütések viszkethetnek, jelentkezhet egyúttal láz, fejfájás, orrfolyás. Ezek a tünetek általában javulnak, majd megszűnnek 7-10 napon belül.
- Kéz-, láb- és szájbetegség. a vírus okozta kéz-, láb- és szájbetegség szintén kiütéseket produkál. Általában 7-10 napon belül enyhülnek a tünetek: vörös foltos kiütések a tenyéren és a talpon, melyekhez társulhat szájfekély, torokfájás, láz, étvágytalanság. Általában elegendő a folyadékpótlás és az esetleges fájdalomcsillapítás.
- Meningitisz: az agyhártyagyulladás is járhat kiütések megjelenésével, ezért nem szabad félvállról venni. A vírusos, vagy bakteriális fertőzés mindenképpen kezelésre szorul, minél előbb forduljunk szakemberhez, ha az alábbi tüneteket látjuk:
- merev nyak, petyhüdt test
- fényérzékenység
- fejfájás, vagy zavartság, fokozott álmosság
- magas láz
- hideg kezek és lábak
Ahhoz, hogy kizárjuk a fertőzés és a súlyosabb tünetek kockázatát, illetve a megfelelő ellátás érdekében mindenképpen ajánlott a gyermekorvos felkeresése.
Szülőként helyezzük a hangsúlyt a megelőzésre: védjük gyermekünk bőrét a nyáltól, amennyire csak tudjuk és tartsuk szárazon a bőrét.