Mikor szükséges ínykorrekció és ínyplasztika?
Ínykorrekció és ínyplasztika akkor válik szükségessé, ha az íny egészsége sérül. A fogíny a fogágy része, mely kollagénben és egyéb kötőszöveti rostokban igen gazdag. Az íny feladata a fognyaki terület és a csontozat védelme, ezért szerepe igen fontos a fogazat egészségének megtartásában.
Amennyiben az íny visszahúzódik, károsodik mechanikus, vagy kémiai traumáktól, valamint különféle baktériumoknak, vírusoknak és gombáknak köszönhetően, szükségessé válik az eredeti állapot helyreállítása.
A fogíny sérülése látványos tünetekkel jár:
– ínyvérzés
– vérbő duzzanat
– fogíny enyhe, vagy erőteljes visszahúzódása.
A sérült fogíny kezelése
A kiváltó tényezőtől és a probléma súlyosságától függően a helyreállító kezelés többféle módon is történhet: lézeres ínykorrekció, vagy műtéti fogínyplasztika segítségével.
Az ínymosoly korrekciója: Ínymosolyról akkor beszélünk, ha mosolygáskor az íny is látható a felső fogakon túl. Ez a jelenség funkcionális szempontból nem számít kórosnak, korrekciója esztétikai beavatkozásnak minősül.
Hogyan történik az ínykorrekció és az ínyplasztika?
A fogorvos minden esetben, alapos kivizsgálást követően határozza meg a páciens egyéni kezelési tervét. Az alkalmazott terápia, a személyre szabott ínyplasztika technikája és a membrán típusa tehát mindig az adott szituációhoz illeszkedik.
1. Tartós eredmény érdekében az ínyplasztika során az íny megvastagítása szükséges helyi érzéstelenítés mellett. Ez történhet:
- a szájpadlásból, illetve a felső bölcsességfogak helyéről kimetszett saját kötőszövetből
- a páciens véréből PRF eljárással készített membránnal
- állati eredetű kollagén mátrixszal.
2. A lebenyképzés és a graftanyag behelyezése után a sebet varratokkal zárjuk.
3. A gyógyuláshoz legalább 2 hét szükséges, azután eltávolításra kerülnek a varratok. A gyógyulási időszak alatt érdemes megszívlelni fogorvosa tanácsait:
– a seb környékét tisztán kell tartani, puha sörtéjű fogkefével meg kell tisztítani minden étkezés után
– a sebet és a varratokat nem szabad nyomkodni, piszkálni
– mellőzendő a megerőltető fizikai tevékenység
– kerülendő az aprómagvas, túl fűszeres, vagy forró ételek fogyasztása
– nem ajánlott a dohányzás
Amennyiben szükséges, a fogorvos antibiotikumot ír fel és javasolhatja fájdalomcsillapító szedését, illetve a terület jegelését.
A teljes végeredmény 3-6 hónap múlva értékelhető, a kontrollon való megjelenés elengedhetetlen a folyamat követése érdekében.
Bármilyen aggasztó tünet esetén készséggel állunk rendelkezésére, hívjon minket bátran! Bejelentkezés